Ościeżnica – stała czy regulowana?

ościeżnice

Zazwyczaj mówiąc „drzwi” mamy na myśli tę część, którą otwieramy i zamykamy – czyli skrzydło. Warto jednak wiedzieć, że pod pojęciem „drzwi” kryją się także inne elementy takie jak np. ościeżnice czy progi. Dziś kilka słów o ościeżnicach – czym są, jak są zbudowane i które będą najlepsze do naszego domu.

Ościeżnica – czym jest i jak jest zbudowana?

Ościeżnica to swego rodzaju rama, na której osadzone są skrzydła drzwiowe. Pełni ona kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim tworzy stelaż drzwi. Zbudowana jest z dwóch pionowych elementów zwanych stojakami, oraz dwóch poziomych – górnego nadproża oraz dolnego, nazywanego ślepym progiem. W pionowych elementach umiejscowione są dwa lub trzy zawiasy, do których montuje się skrzydła drzwiowe. Poza utrzymaniem skrzydeł ościeżnice pełnią też funkcję ozdobną – ukrywają miejsca, w których montowane są drzwi.

Ościeżnica – z jakich materiałów jest wykonana?

Na rynku dostępne są ościeżnice wykonane z różnych materiałów. Zazwyczaj materiał ościeżnicy dobiera się do tego, z którego zostały wykonane drzwi. Tym samym można kupić ościeżnice drewniane, z PCW, ale również metalowe lub aluminiowe. Dwa ostatnie rodzaje ościeżnic najczęściej montowane są w drzwiach zewnętrznych, gdyż gwarantują większe bezpieczeństwo.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Ościeżnice dzielą się na dwa rodzaje – stałe i regulowane. Ościeżnice stałe przeznaczone są do montażu w domach o standardowej grubości ścian. Są one wmontowywane w ściany. Zazwyczaj nie mają osłonek, co sprawia, że nie najlepiej prezentują się zaraz po montażu i wymagają wykończenia listwami lub ćwierćwałkami – w zależności od potrzeb. Brak wykończenia w przypadku ościeżnic stałych często okazuje się ich zaletą, ponieważ można je montować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości. Dodatkowe elementy ozdobne dostosowuje się wówczas do indywidualnych potrzeb. Warto też wspomnieć o tym, że ościeżnice stałe są uznawane za bezpieczniejsze, stąd też są zalecane w przypadku montowania drzwi zewnętrznych.

Poza ościeżnicami stałymi w sklepach dostępne są także ościeżnice regulowane. Tego typu ościeżnice zbudowane są z elementów ruchomych, dzięki czemu można je montować w domach niezależnie od grubości ich murów. Doskonale sprawdzają się w starych budynkach takich jak np. kamienice. Warto zaznaczyć, że ościeżnice regulowane posiadają specjalne osłonki zasłaniające miejsce ich montażu. Są one zazwyczaj szerokie, co sprawia, że nie najlepiej prezentują się w małych pomieszczeniach.

Ościeżnice są nieodłącznym elementem konstrukcyjnym drzwi. Są dla nich swoistym stelażem, na którym zamontowane są skrzydła. Dobrze dobrane i zamontowane ościeżnice zapewniają bezpieczeństwo i stają się ozdobą wnętrza. Warto mieć to na uwadze wybierając idealne drzwi dla siebie