Pomiar drzwi wewnętrznych – jak to zrobić? [ZOBACZ FILM]

Drzwi wewnętrzne to jeden z elementów funkcjonalnych, a zarazem dekoracyjnych występujących w naszych mieszkaniach.
Jeśli są dobrze dopasowane wówczas regulują przepływ powietrza między pomieszczeniami, wyciszają pokoje, dają poczucie intymności a dodatkowo stają się ozdobą mieszkania. Kiedy są źle dopasowane wówczas drzwi tracą nie tylko swoje właściwości funkcjonalne ale również dekoracyjne. Jak zatem zmierzyć ściany, aby drzwi były idealnie dopasowane?

Jakie wymiary należy podać producentowi drzwi?

Jednym z pierwszych pytań zadawanych producentom drzwi jest to o wymiary. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że konieczne jest podanie wysokości i szerokości otworu drzwiowego, aby nowe drzwi mieściły się w nim. Jednak nie każdy pamięta, że tak samo ważna jest także grubość ściany, ponieważ to do niej będzie dostosowana ościeżnica.

Jak robić pomiary?

Aby zamówić drzwi należy podać producentowi wyżej wymienione wymiary. Niestety często zdarza się, że osoby zamawiające drzwi nie wiedzą w jaki sposób można wykonać pomiar. W najgorszym wypadku należy zadzwonić po specjalistę, jednakże znacznie lepszym i szybszym sposobem będzie samodzielne wykonanie pomiarów. Do mierzenia konieczna jest miarka o długości minimum 3 metrów oraz chwila czasu. Robiąc pomiary należy mieć na uwadze, że ściany mogą być nierówne, dlatego zarówno wysokość jak i szerokość otworu drzwiowego należy mierzyć w 2-3 miejscach Bardzo możliwe, że przy każdym pomiarze na miarce pojawi się inna wielkość. Należy ją spisać, a następnie uśrednić. Różnice rzędu 1 – 1,5 cm zdarzają się dość często i nie należy się nimi za bardzo przejmować, ponieważ zostaną zniwelowane podczas montażu drzwi za pomocą pianki izolacyjnej.
Po zmierzeniu wysokości i szerokości drzwi należy zrobić pomiar grubości ściany. Trzeba pamiętać, aby grubość ściany zmierzyć na każdym odcinku w 2-3 miejscach. Zazwyczaj także grubość ścian nie jest jednakowa w miejscach wybranych do pomiaru, stąd też wyniki należy uśrednić. Niewielkie różnice, jakie występują w grubości ścian znikną pod ościeżnicami.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pomiarów?

Robiąc pomiary należy pamiętać także o tym, aby mierzyć ściany już po otynkowaniu i gipsowaniu. Każda z tych warstw dodaje co najmniej kilka milimetrów do ostatecznej grubości ściany. Podając wynik pomiarów producentowi drzwi warto też poinformować go o tym, czy jest już zamontowana podłoga, czy może pomiary są wykonywane bez podłóg. Ważna jest także informacja o tym, z jakiego materiału w przyszłości będzie wykonana podłoga. Pozwoli ona producentowi dostosować wysokość drzwi do przyszłych potrzeb klienta.

Jednym z najważniejszych etapów produkcji drzwi jest dokładne zmierzenie otworu drzwiowego, w którym w przyszłości zostaną one zamontowane. Niedokładnie wykonane pomiary mogą spowodować, że drzwi będą niedopasowane, przez co nie będą spełniały swojej funkcji. Dlatego też podczas mierzenia otworu drzwiowego należy zrobić to z niezwykłą dokładnością.