W języku polskim są słowa i pojęcia, o których znaczeniu wiemy niewiele, albo wręcz nic, dopóki nie zetkniemy się z nimi bezpośrednio. Wśród tego typu pojęć są także te specjalistyczne związane z architekturą. Przykładem tego może być np. rozróżnienie drzwi na przylgowe i bezprzylgowe. Ręka w górę, kto nie jest specjalistą i wie czym różnią się te dwa rodzaje drzwi. Dziś postanowiliśmy nieco rozjaśnić to pojęcie w taki sposób, by wszyscy, którzy przeczytają tekst mogli śmiało podnieść w górę swoją dłoń.
Drzwi przylgowe – klasyczne
Drzwi przylgowe można spotkać dziś w większości polskich domów. Przez całe dziesięciolecia były one najczęściej wykorzystywanymi modelami, stąd też wszystkie mieszkania, biura czy inne pomieszczenia, które co najmniej od 10 lat nie przeszły generalnego remontu są wyposażone właśnie w drzwi z takim rozwiązaniem technicznym. Drzwi przylgowe to takie, których skrzydła są specjalnie wycinane w taki sposób, aby dokładnie przylegały do futryny. Dzięki tego rodzaju budowie, drzwi wyglądają lekko i bardzo elegancko. Zaletą drzwi przylgowych jest ich szczelność akustyczna. Jest to zauważalne zwłaszcza wtedy, gdy drzwi wykonane są z litego drewna. Jeśli w domu mamy drzwi z płyty HDF lub z dodatkowymi szybami wmontowanymi w skrzydło wówczas zaleta, jaką jest wyciszenie, staje się mniej zauważalna.
Drzwi bezprzylgowe
Są to drzwi, których skrzydła „zlewają” się z futryną. Ich cechą charakterystyczną są także specjalne zawiasy, które po zamknięciu drzwi kryją się w ich wnętrzu. Niestety przy drzwiach otwartych zawiasy są już widoczne. Drzwi tego typu wyglądają znacznie ciężej niż drzwi klasyczne. Z drugiej jednak strony prosty wygląd sprawia, że coraz chętniej są wykorzystywane w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach wnętrz. Wadą, albo raczej cechą odróżniającą je od drzwi z przylgą, jest poziom dźwiękoszczelności . Drzwi bezprzylgowe przepuszczają więcej dźwięków z zewnątrz. Jednak cecha ta nie jest specjalnie zauważalna, jeśli do porównania weźmiemy drzwi przylgowe ze skrzydłem wykonanym z płyty. Wśród zalet drzwi bezprzylgowych jest zwiększone bezpieczeństwo. Dzięki temu, że mają wystających krawędzi w przypadku uderzenia w nie zmniejsza się ryzyko zranienia.
Jakie drzwi wybrać?
Teraz, kiedy już wiadomo czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych pojawia się pytanie „Jakie drzwi wybrać?”. Wśród osób wybierających drzwi dla siebie jest wielu, którym wydaje się, że nie ma to specjalnego znaczenia. Jest też spora grupa osób nie mających pojęcia, które z drzwi będą dla nich lepsze. Dla tych niezdecydowanych mamy kilka podpowiedzi. Przede wszystkim drzwi klasyczne, jak sama nazwa mówi, znacznie lepiej pasują do wnętrz urządzonych w sposób klasyczny lub retro. Jeśli zaś aranżacja wnętrza jest nowoczesna, wówczas lepszym pomysłem jest zakup drzwi bezprzylgowych. Te drugie sprawdzą się także w domach, gdzie są małe dzieci, ze względu na bezpieczeństwo.