Nieduży metraż to wbrew pozorom sporo problemów. Zastanowić się trzeba, w jaki sposób urządzić takie mieszkanie, by było funkcjonalne i estetyczne. Jednym z bardziej istotnych elementów wpływających na wygląd danej powierzchni jest podłoga, która zajmuje naprawdę dużą część przestrzeni. Jaki rodzaj okładziny podłogowej wybrać do niedużego M?

Drewno na podłodze

Drewniana lub drewnopodobna podłoga z pewnością należy do elementów dodających przytulności i ciepła. W jasnym odcieniu, dodatkowo z lekkim efektem odbijania się światła na skutek wykorzystania warstwy lakierowanej, sprawia, że powierzchnia wydaje się większa i czystsza. Wybrać warto gatunki drewna, które są pozbawione nadmiernych słojów i dużych różnic kolorystycznych, ponieważ nie tworzy się wówczas efekt znacznych kontrastów i podłoga nie staje się najbardziej wyrazistym elementem wnętrza. Dlatego jasna podłoga, dodatkowo najlepiej w ciepłym odcieniu, jest zawsze dobrym wyborem.

Jaki rodzaj materiału wybrać?

Podłoga drewniana lub drewnopodobne laminowane panele podłogowe to wybór uzależniony od budżetu. Drewno jest droższe, ale daje ciepły, naturalny efekt, bardzo przyjemny dla stóp. Miejsca łączeń powinny być jak najmniej widoczne. Warto postawić na jednolity gatunek na jak największej powierzchni, co daje optyczne wrażenie większej przestrzeni. Świetnym wyborem na niewielki metraż są jasne gatunki drewna krajowego, takie jak buk, jesion, dąb albo akacja. Są to rodzaje bardzo popularne. Konkurować z nimi może bambus o wyjątkowej trwałości i odporności na uszkodzenia. Szczególnie warty uwagi jest dąb, który jest materiałem o wielu różnorodnych wybarwieniach, dlatego jego kolorystykę można dopasować idealnie do swoich preferencji.

Drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, do czego wykorzystać można lakier, olej lub olejowosk. To sprawi, że materiał będzie się pięknie prezentował przez długie lata.

Warto pamiętać także o kilku sztuczkach, które wpływają na wizualny wygląd pomieszczenia. Panele ułożone w sposób równoległy do krótszej ściany optycznie je wydłużają. Jeżeli okładzina ścienna będzie podobna do podłogowej, również uzyskać można jednolity efekt, pożądany na mniejszym obszarze. Dotyczy to również mebli, na przykład zabudowy pod wymiar. Generalną zasadą dotyczącą podłogi w niewielkich przestrzeniach jest fakt, że trzeba jak najbardziej niwelować w nich kontrasty.