Kuchnia otwarta na pokój dzienny to trend, który podchwyciło wielu architektów i deweloperów. Tak naprawdę coraz rzadziej spotyka się kuchnie w formie osobnego pomieszczenia. Dzięki stworzeniu aneksu zyskać można na przestronności wszystkich pomieszczeń, a dodatkowo taka kuchnia jest również bardzo dobrze doświetlona. Jakie są najlepsze sposoby na urządzenie tych dwóch stref?

Mniej znaczy więcej

Co najważniejsze w przypadku niedużych salonów łączonych z kuchnią, to konieczność zachowania balansu pomiędzy wyglądem tych pomieszczeń, a ich funkcją użytkową. W kuchni, gdzie jest wiele sprzętów AGD i koniecznych drobiazgów, szybko zapanować może chaos. Dlatego od początku warto jest przemyśleć fakt, by jak najwięcej przedmiotów tego typu schować, na przykład w wygodnych, głębokich szufladach.

Najpopularniejszym sposobem na wizualne odcięcie salonu od aneksu kuchennego, jest zaplanowanie pośrodku wyspy. Może się ona składać z samego blatu, będącego jednocześnie miejscem do spożywania posiłków, ale popularne jest umieszczenie na niej także na przykład kuchenki. W ten sposób można gotować, a jednocześnie cały czas być w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że w przypadku połączonych pomieszczeń solidny okap kuchenny jest niezbędnym, a przy tym bardzo dominującym elementem przestrzeni. Wentylacja w aneksie kuchennym zabezpiecza przed osadzaniem się pary wodnej na meblach w salonie, a regularne wietrzenie jest podstawą zadowolenia.

Niektórzy decydują się, aby meble i sprzęty kuchenne przesłonić wizualnie przy wykorzystaniu niskiej ścianki działowej o wysokości 110-120 centymetrów. W ten sposób widok nie będzie całkowicie zamknięty, a jednocześnie elementy takie jak deska do krojenia, czajnik lub noże nie będą dominantą. Inne pomysły na podziały to na przykład szklane lub ażurowe przesuwne panele, a nawet grubsza kotara na szynie.

Sztuka podziałów

Doskonałym pomysłem na wizualne odseparowanie tych przestrzeni jest również wykorzystanie podłogi. Drewno zastosowane na przykład w salonie i hallu powinno być dopasowane do płytek podłogowych położonych w kuchni. Neutralne zestawienie przyjaznego drewna i jednolitego gresu lub innej terakoty daje najlepszy efekt. W wielu przypadkach sztuka podziału jest najlepiej zbalansowana dzięki wybraniu neutralnego tła. Czyli na przykład białych lub drewnianych szafek kuchennych bez zbędnych ozdób. Dzięki temu wykorzystanie kolorowej sofy w salonie albo dużych plakatów na ścianie naprawdę się sprawdzi.

Innym pomysłem jest zastosowanie najbardziej wyrazistego koloru na linii podziału. Może to być na przykład barek i krzesła przy nim, które wydzielą się z jednolitej kolorystyki bieli albo szarości.

Przy urządzaniu nowoczesnego salonu z aneksem kuchennym najważniejsze jest, by zdecydować się na jeden styl i ograniczoną paletę kolorów. Za sprawą wybrania dwóch kolorów bazowych i maksymalnie trzech barw dopełniających można pobawić się na przykład fakturą materiałów. Drewno, w formie podłogi, drzwi, blatów lub frontów mebli jest bardzo neutralnym, ciepłym dodatkiem, który dopasować można do wszystkich pozostałych barw. Dzięki niemu nawet nowoczesna zabudowa zyska na domowej przytulności.