To, że meble dobiera się do koloru ścian, a nawet do podłogi, jest raczej dla wszystkich oczywiste. Innym, dużym elementem wykończenia dowolnego pomieszczenia są drzwi wewnętrzne. Ich kolor również powinien korespondować z elementami przewidzianymi dla danego wnętrza. Co więcej, stosuje się zasadę, że wszystkie skrzydła widoczne z danego pomieszczenia powinny być takie same albo należeć do jednej linii oferowanej przez producenta.
Pierwszym kryterium doboru drzwi wewnętrznych jest przede wszystkim twój gust. Zdarza się bowiem, że drzwi są idealnym uzupełnieniem elementów wnętrza (na przykład mają taki sam kolor jak meble albo podłoga), ale mogą być również kontrastowe, co sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach, którym potrzebny jest energetyczny „pazur”. Na kolor drzwi wpłynąć może także forma mebli – jeżeli preferujesz delikatny, przytulny styl skandynawski, najlepiej sprawdzą się drzwi z nim harmonizujące etc.
Jasne drzwi
Podstawowa zasada aranżacji wnętrz mówi: jeżeli wnętrze jest małe, ciemna kolorystyka je mocno przytłoczy. Dlatego zazwyczaj powinno się wybierać jasne drzwi szczególnie do niewielkich mieszkań. Jednocześnie czasami pojedynczy, mocniejszy akcent będzie dobrym kontrapunktem. Ciemne drzwi w małym wnętrzu powinny być jednak przełamane, najlepiej wstawkami ze szkła, niekoniecznie przezroczystego. Dobrym sposobem jest dobieranie drzwi do okien. Jeżeli ich ramy są białe, nie będzie błędem postawienie na białe drzwi. Jednak kolor drewniany, zwłaszcza w delikatnym odcieniu, także może być dobrym wyborem.
Drzwi pełne
Drzwi pełne zastosowanie mają w miejscach, w których ważne jest zachowanie poczucia intymności albo na przykład, gdy chce się wyraźnie odseparować dane pomieszczenie od reszty domu, tak jak ma to miejsce w przypadku gabinetu. Pełne drzwi sprawdzą się w przypadku jasnych, większych wnętrz, które nie potrzebują dodatkowej dawki światła.
Klasyka zawsze się sprawdzi
Klasyczne drzwi sprawdzą się zawsze. To przede wszystkim skrzydła wykonane z drewna: dębu albo sosny. Uzupełnieniem drewna może być wspomniane już mleczne szkło. Co ważne, wybarwienie takich drzwi może być naprawdę zróżnicowane, a co za tym idzie – również dopasowane do konkretnych potrzeb. Barwę drzwi drewnianych można również nietrudno zmienić, jeżeli na przykład za kilka lat postanowisz przeprowadzić aranżacyjną rewolucję w swoim domu i na przykład delikatnie wybielić kolor.
Drzwi drewniane nie są sobie równe. Znaleźć wśród nich można takie o bardzo masywnej budowie, które najlepiej wyglądać będą w zestawieniu z równie masywnymi meblami. Równie mocne kolory, na przykład złoty dąb albo ciemny orzech wówczas będą dopasowane idealnie. Wnętrza, które są wyraźnie stylizowane, muszą mieć drzwi dobrane także pod tym względem, z tym samym rodzajem dekoracji. Ważnym elementem kolorystyki drzwi jest również dobór odpowiedniej klamki – ma znaczenie, czy będzie ona srebrna, złota, czy na przykład czarna.