Pokój dziecięcy zazwyczaj urządzany jest jeszcze przed narodzinami maluszka i służy mu do dnia, gdy, jako dorosły człowiek wyprowadzi się z domu. Przez ten czas pomieszczenie jest odnawiane, przemeblowywane i dostosowywane do potrzeb jego mieszkańca. Są jednak elementy pokoju, które raz wybrane są właściwie niezmienne. Należą do nich m.in. drzwi. Dlatego decydując się na zakup drzwi do pokoju dziecka należy pamiętać o tym, że będą tam one przez kolejne dziesięciolecia. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając drzwi do pokoju dziecka?

Wygoda

Przede wszystkim drzwi muszą być wygodne w użytkowaniu. Najlepiej postawić na prosty, jednoskrzydłowy model. Drzwi harmonijkowe czy przesuwne zazwyczaj nie sprawdzają się w pokojach dziecięcych, aczkolwiek  w przypadku bardzo małych pomieszczeń można skorzystać także z takiej opcji.

Bezpieczeństwo

Kolejną ważną cechą jest bezpieczeństwo. Wybierając drzwi do pokoju dziecka warto wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby niemowlęcia, ale również nastolatka i dorosłego człowieka. Drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzają się w pokoju malucha, ponieważ można tam zajrzeć podczas zabawy kilkulatka. Kiedy dziecko rośnie i jego zabawy stają się coraz bardziej ekstremalne wówczas przeszklenia mogą stać się niebezpieczne. Dzieci wpadające z impetem w szklane powierzchnie to wbrew pozorom nie taka rzadkość. Dlatego decydując się na przeszklenia trzeba wybrać modele drzwi ze szkłem hartowanym lub specjalnie oklejanym, które po stłuczeniu pozostaje w jednym kawałku lub rozsypuje się na drobne elementy, którymi nie można się skaleczyć.

Prywatność

O ile niemowlę czy małe dziecko nie potrzebuje specjalnej dawki prywatności o tyle nastolatkom potrzebny jest już własny azyl, gdzie nikt nie zagląda. Takim azylem staje się dla nich pokój. W okresie dojrzewania dziecko potrzebuje więcej prywatności stąd drzwi pełne stają się uzasadnionym wyborem. Kolejnym elementem zapewniającym prywatność jest zamontowanie w drzwiach zamka. O tym czy jest to konieczne i czy należy to zrobić muszą zadecydować indywidualnie rodzice, ponieważ każdy nastolatek jest inny.

Funkcjonalność

Ostatnią z cech, które należy wziąć pod uwagę jest funkcjonalność i trwałość drzwi. Poszukując odpowiedniego modelu trzeba pamiętać, że przez lata będą one narażone na wiele różnych, nieprzewidzianych sytuacji. Należy zatem przygotować się na niespodzianki już podczas ich wyboru. Drzwi do pokoju dziecka powinny być też odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Warto pamiętać również, że przez kolejne 15-20 lat będzie zmieniała się moda na wygląd pokoju, więc dobrym pomysłem jest wybór drzwi, których wygląd można zmieniać np. przez malowanie lub naklejenie kolorowej okleiny.

Dodatkowe funkcje

Dzisiejsze drzwi mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji, o czym warto pamiętać. Wybierając drzwi drewniane dębowe bez przeszkleń można na nich zainstalować dodatkowe wieszaki albo organizery, które doskonale sprawdzają się w pokojach maluszków. W przypadku starszych dzieci świetnym pomysłem jest pomalowanie drzwi specjalistycznymi farbami np. magnetyczną, która sprawia, że do drzwi można przyczepić wszelkiego rodzaju magnesy, lub tablicową, po której dzieci mogą dowolnie malować kredami.

Drzwi do pokoju dziecięcego powinny być funkcjonalne i bezpieczne. Dobrze jeśli można je łatwo i szybko wyczyścić a w razie potrzeby nieco zmienić przez malowanie czy oklejenie. Warto pamiętać, że drzwi nie muszą być stale jednakowe, gdyż można je zmienić zależnie od pomysłu. Dzięki dodatkowym akcesoriom mogą stać się tablicą, notatnikiem albo miejscem do przechowywania zabawek.