Drewno dębowe jest jednym z najcenniejszych, a przy tym bardzo popularnym rodzajem materiału wykorzystywanym w meblarstwie. Użytkownicy doceniają przede wszystkim różnorodność jego możliwych wybarwień, a także wyjątkową trwałość i efektowny proces starzenia się. Pomimo że dąb jest drewnem dość twardym i lepiej znoszącym codzienną eksploatację niż na przykład sosna, trzeba pamiętać o wskazówkach dotyczących jego pielęgnacji.
Czyszczenie mebli dębowych
Naturalną rzeczą jest, że meble domowe pokrywają się kurzem. W celu jego usunięcia w przypadku drewna dębowego najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wilgotną, ale nie mokrą i bardzo miękką ściereczkę. Po przetarciu nią mebli należy wykorzystać drugą, tym razem suchą, aby mebel wypolerować. Meble dębowe można również odkurzać odkurzaczem, ale z miękką końcówką przygotowaną specjalnie w tym celu.
W przypadku, gdy na meblu są jakieś silniejsze zabrudzenia, sięgnąć można po bardziej intensywny środek przygotowany specjalny do czyszczenia mebli dębowych. Przed jego użyciem należy jednak szczegółowo zapoznać się z instrukcją zawartą na etykiecie. Zalecane jest również przeprowadzenie najpierw próby w niewidocznym miejscu mebla.
Przed ponownym osadzeniem się kurzu drewno zabezpieczają płyny antystatyczne, szczególnie te przygotowane na bazie naturalnych, pielęgnacyjnych składników.
Pielęgnacja mebli dębowych
Samo czyszczenie to jednak zbyt mało. Konieczne jest również zatroszczenie się o ich regularną pielęgnację. Podstawą jest używanie specjalnego oleju do mebli, który wnikając w ich strukturę, zabezpieczy je przed pękaniem. Tego rodzaju oleju powinno się używać raz w miesiącu. Jeżeli mebel jest często użytkowany, konieczne może być nawet częstsze olejowanie. Olej najlepiej jest nakładać na powierzchnię drewna miękką ściereczką.
Inną radą jest nieumieszczanie mebli z drewna dębowego bezpośrednio na słońcu. Silnie operujące światło doprowadzić może do pojawienia się przebarwień. Na drewnianych meblach nie powinno się również stawiać gorących przedmiotów. Dobrze jest mieć przygotowane podkładki, dzięki którym ciepły kubek z herbatą nie doprowadzi do powstania nieestetycznych, okrągłych śladów. Jeżeli natomiast na powierzchnię mebla coś się wyleje, konieczne jest szybkie wytarcie płynu, aby nie pojawiły się przebarwienia.