Schody, szczególnie takie znajdujące się w salonie, są wizytówką całego domu. Z tego powodu już na etapie projektowania trzeba zadbać o to, by użyty do ich wykonania materiał pięknie wyglądał i był praktyczny. Najpopularniejszym wyborem materiału na schody jest drewno. Jaki rodzaj schodów drewnianych warto wybrać do swojego domu?
Pełne stopnie i ażurowa balustrada
Bardzo popularnym wyborem na schody otwarte na salon są pełne stopnie wykonane z drewna połączone z ażurową balustradą, dodającą lekkości. Mogą to być zarówno schody betonowe z drewnianą okładziną, jak i schody pełne z podstopniami. W przypadku takich schodów zyskuje się również przestrzeń pod schodami, w którym można zaaranżować miejsce do przechowywania. Taką przestrzeń można zabudować szafą na wymiar albo na przykład trzymać tam drewno do kominka. To dobre rozwiązanie do mniejszych domów, na przykład szeregowych i takich, w którym przestrzeń jest raczej otwarta.
Schody zamknięte w klatce schodowej są wygodniejsze, jeżeli w domu mieszka więcej osób. Wówczas osoby poruszające się nimi nie przeszkadzają wypoczywającym w salonie i można łatwo wyznaczyć strefy w domu, oddzielając część dzienną od nocnej. Warto zwrócić uwagę na dużą zaletę wykorzystania na schodach drewna. Jest to materiał najlepiej izolujący pod względem akustycznym, dlatego hałas generowany przez kroki na nich jest najmniej uciążliwy.
Rodzaje schodów
Na schody, szczególnie na stopnice, czyli część najbardziej narażoną na intensywną eksploatację, wykorzystywać się powinno wyłącznie twarde gatunki drewna, w tym dąb, buk albo drzewa egzotyczne. Podstopnice często wykonuje się z tego samego gatunku drewna, co wygląda bardzo estetycznie i jest trwałe. Można jednak zrobić je w inny sposób, nawet poprzez pokrycie tynku po prostu farbą.
- Schody policzkowe są w całości wykonywane w zakładzie stolarskim, a następnie montowane na miejscu. Charakteryzują się tym, że stopnie opierają się na belkach policzkowych. Wśród nich wyróżnia się schody ze stopniami wsuwanymi od spodu i od przodu, a także schody ze stopniami przymocowanymi do belek policzkowych i ze stopniami nakładanymi na belkę policzkową.
- Schody kręte bardzo przydadzą się w domu, w którym jest niewiele miejsca i schody nie mogą zajmować go zbyt dużo. W tym przypadku stopnie odchodzą promieniście od słupa nośnego. Są one na pewno efektowne i zastosować je można nawet w dwupoziomowych mieszkaniach, ale jednocześnie nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
- Schody modułowe to takie, w których stopnie opierają się na nośnej konstrukcji wykonanej z modułów metalowych albo drewnianych. Tego rodzaju schody sprawdzą się również w niewielkich wnętrzach, w których nie ma miejsca na tradycyjne schody. Są one jeszcze bardziej nowoczesną alternatywą dla schodów krętych. Balustrada w przypadku tego rodzaju schodów jest równie minimalistyczna.
- Schody na stopniach betonowych.
Pielęgnacja drewnianych schodów
Drewniane schody wymagają troski podobnej do parkietu czy deski podłogowej. Lakierowane drewno należy poddawać szlifowaniu, natomiast olejowane należy odpowiednio konserwować, powtarzając zabieg olejowania co jakiś czas.