Kwestia bezpieczeństwa powinna być kluczowa i poza wygodą użytkowania, przesądzać o wyborze konkretnego rodzaju schodów. To istotne szczególnie jeżeli w domu mieszkać mają osoby starsze lub dzieci, które częściej ulegają różnego typu wypadkom domowym.

Domownicy

Warto pamiętać, że decyzja o zakupie i instalacji konkretnych schodów jest długoterminowa. W tym czasie pojawić się mogą na przykład ograniczenia ruchowe u któregoś z domowników. Dotyczy to również potencjalnych gości, którzy powinni się również czuć w domu wygodnie i bezpiecznie. Dlatego użytkownicy są ważnym kryterium wyboru konkretnych schodów.

Wymiary

Techniczne wymiary schodów zostały przemyślane w taki sposób, aby korzystanie z nich było jak najbardziej bezpieczne. Z tego powodu główne proporcje nie powinny od siebie znacząco odbiegać. Wysokość stopni mieścić się ma w przedziale między 14 a 19 centymetrów, pamiętając przy tym, że niższe są bardziej dostępne dla użytkowników. Tak samo ważna jest szerokość poszczególnego stopnia, opracowana w taki sposób, aby swobodnie i pewnie mieściła się na nim stopa, czyli nie mniej niż 25 centymetrów, a raczej bardziej w stronę szerokości 32 centymetrów. Szerokość schodów również jest istotna. Nie powinny mieć mniej niż 100 centymetrów, a tak naprawdę – 120 centymetrów, ponieważ wówczas mogą się na nich minąć dwie osoby, a w razie potrzeby ktoś może podtrzymać osobę potrzebującą wsparcia podczas wchodzenia lub schodzenia.

Schody dwubiegowe powinno stosować się w momencie, kiedy liczba stopni przekroczy 16. Po ich środku musi znajdować się spocznik, umożliwiający krótki odpoczynek.

Balustrada

Balustrada to nie tylko piękno wizualne, ale podstawowe kryterium bezpieczeństwa. Pozwala z jednej strony na zapobiegnięcie upadkowi, a z drugiej – jest również wygodna jako forma podparcia. Wysokość balustrady musi zostać dostosowana do wzrostu domowników. Przyjmuje się, że nie powinna być ona niższa niż 90 centymetrów. W przypadku dzieci zastosowanie ma podwójna balustrada, także na niższej wysokości.

W przypadku, kiedy balustrada jest złożona z tralek, odstęp między nimi nie może być zbyt szeroki, ponieważ grozi to upadkiem dziecka. Nie powinno być to więcej niż 10 centymetrów.

Samo wykończenie balustrady także powinno być solidne, pozwalające na wygodne wsparcie się, dlatego najlepiej sprawdzają się wersje półokrągłe.

Oświetlenie

W przypadku schodów dobrym wyborem są lampy LED z czujnikiem ruchu. Wówczas nawet w nocy, kiedy trudno jest wyczuć na ścianie włącznik, schody nie będą spowite w ciemności, co zdecydowanie poprawia ich bezpieczeństwo.

Bezpieczne schody mogą być oczywiście tak samo estetyczne. Jednak pod względem bezpieczeństwa i wygody nie należy iść na kompromisy.