Drzwi to jeden z najszybciej niszczących się elementów wyposażenia naszych domów i mieszkań. Każdego dnia otwieramy je i zamykamy co najmniej kilkadziesiąt razy, co, jak można się domyślić, ma wpływ zarówno na ich wygląd jak i użyteczność. Dziś kilka praktycznych rad dotyczących czyszczenia i pielęgnacji drzwi drewnianych.

Mycie

Wśród najczęściej wykonywanych czynności pielęgnacyjnych jest mycie drzwi. Do mycia drzwi drewnianych najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę lub gąbkę oraz letnią wodę z łagodnym detergentem np. płynem do naczyń. Powierzchni drzwi nie należy szorować ani używać do ich czyszczenia środków mogących zarysować powierzchnię lub uszkodzić lakier.

Pielęgnacja drzwi drewnianych

Przynajmniej raz w roku należy zadbać o powierzchnię drzwi i zaimpregnować ją jednym z dostępnych na rynku środków do pielęgnacji drewna. W sklepach można kupić różnego rodzaju pasty oraz mleczka, które zabezpieczą drzwi przed wilgocią oraz nadadzą im ładny wygląd. Użycie środków pielęgnacyjnych jest bardzo proste. Na umytą i suchą powierzchnię należy nałożyć równomiernie wybrany produkt. Kiedy się wchłonie można drzwi dodatkowo wypolerować miękką szmatką, jeśli tak zaleca producent drzwi wewnętrznych.

Metalowe elementy drzwi

Przynajmniej raz na rok, a w razie konieczności częściej, należy zadbać również o metalowe elementy drzwi. Poza oczyszczeniem z zabrudzeń zawiasów i klamek należy je naoliwić. Skrzypiące drzwi to nie najlepsza wizytówka domu.

Odnawianie drewnianej powierzchni

Co kilka lat drzwi wymagają gruntownej renowacji. Podczas codziennego użytkowania zniszczeniu ulega zewnętrzna powierzchnia drzwi. Powłoka lakieru pęka i ściera się. Pojawiające się z biegiem czasu uszkodzenia mogą prowadzić do zniszczenia drzwi i konieczności ich wymiany, dlatego warto jak najszybciej na nie reagować. W przypadku drobnych uszkodzeń  najlepszym wyjściem jest nałożenie na drzwi kolejnej warstwy lakieru lub farby. Jeśli jednak uszkodzenia są znaczne wówczas bywa konieczne zeszlifowanie lakieru lub farby i ponowne malowanie drzwi.

Uwaga!

Jeśli planujesz nałożenie na powierzchnię drewnianą kolejnej warstwy lakieru – wybierz odcień jaśniejszy niż aktualny kolor drzwi. Dzięki temu po ich pomalowaniu nadal będzie widoczna naturalna struktura drewna.

Jeśli chcesz pomalować drzwi farbą nie wybieraj jaśniejszego koloru niż jest obecnie. Nałożenie jasnej farby na ciemne drzwi może sprawić, że pojawią się na nich ciemne plamy.