Kuchnia dla wielu osób jest rzeczywistym centrum życia rodzinnego i najważniejszym pomieszczeniu w domu. Jest to także miejsce narażone na intensywną eksploatację. Ciepło, tłuszcz, para wodna – to elementy gotowania, które mają duży wpływ na meble kuchenne. Dlatego ich wybór to nie tylko kwestia estetyczna, ale także praktyczna.

Jakość, jakość, jakość

W polskich kuchniach i w salonach meblowych królują płyty MDF lub fornirowane. Chociaż początkowo wydają się one dobrym rozwiązaniem, ponieważ są estetyczne i niedrogie, to jednak niska jakość ujawnia się bardzo szybko. Dlatego meble kuchenne przygotowane z tych materiałów już po krótkim czasie nie będą wyglądały tak dobrze.

Ponieważ remont kuchni to duża inwestycja, warto już od samego początku zaangażować w to większe środki. Wybór drewna się opłaca. Wykonane z niego meble są solidne, wytrzymałe, pozwolą na dłuższe cieszenie się pięknie urządzonym domem. Drewno dodaje ciepła, przytulności. Po wejściu do pomieszczenia od razu rzuca się w oczy swoją niewymuszoną elegancją, której nie da się z niczym pomylić.

Jakie drewno wybrać?

Prawda jest taka, że drewno drewnu także nie jest równe. W końcu w kuchni narażone jest ono na naprawdę zmienne warunki. Te rodzaje, które świetnie sprawdzają się w salonie, niekoniecznie są najlepszym wyborem do kuchni. Musi to być materiał, który dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdzają się zwłaszcza gatunki liściaste, takie jak dąb lub buk. Używa się także sosny, olchy albo brzozy, ale są to gatunki bardziej miękkie. Drewniana powierzchnia jest lakierowana albo woskowana. Popularną praktyką jest pokrywanie drewna tańszego bejcą, która tylko imituje droższy gatunek. Niektórzy decydują się również na fornirowanie tańszego gatunku droższym.

W przypadku drewna istnieje bardzo wiele możliwości dopasowania frontów do swojego gustu. Można postawić na nowoczesną prostotę i zestawienie drewna ze stalą lub szkłem albo zdecydować się na klasykę, czyli na przykład kunsztowne frezowanie gładkiej powierzchni.

Dodatki

Same meble w zabudowie to jednak nie koniec. W kuchni nie może zabraknąć stołu. Także w tym przypadku drewno jest świetnym wyborem. Szczególnie że gruby blat z drewna uzupełnić można nowoczesnymi elementami, takimi jak metalowe nogi. Wielkość takiego stołu dobrać należy do swoich indywidualnych potrzeb.

Drewno jest piękne i ponadczasowe, dlatego w przypadku chęci zaprojektowania wnętrza klasy premium niezbędnego jest sięgnięcie po nie.