Wybierając drzwi do mieszkania warto zastanowić się nie tylko nad ich wyglądem, ale również nad materiałem z jakiego będą wykonane. W przypadku drzwi zewnętrznych najlepiej sprawdza się naturalne drewno, natomiast jeśli mówimy o drzwiach wewnętrznych poza drzwiami drewnianymi można wybrać także modele wykonane z płyty drewnopochodnej lub szkła hartowanego. Dziś kilka słów o gatunkach drewna, które najczęściej wykorzystuje się do produkcji drzwi zarówno tych montowanych na zewnątrz jak i wewnątrz mieszkań.

Na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając drewno na drzwi?

Punktem wyjścia do wyboru odpowiedniego materiału na drzwi jest określenie tego czy będą to drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne. Drewno na drzwi zewnętrzne musi być twarde, co podnosi ich bezpieczeństwo oraz odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu drzwi będą służyły przez długi czas. W przypadku drzwi wewnętrznych nie ma takich wymagań, więc można dobrać rodzaj drewna w taki sposób, by jak najlepiej pasowało do wystroju wnętrza.

Gatunki drewna

Zanim zamówisz drzwi do swojego domu powinieneś dokładniej zapoznać się z gatunkami drewna, z których są produkowane. Poniżej kilka słów o drewnie najczęściej używanym w solarce drzwiowej.

Dąb

Jest to najpopularniejszy gatunek drewna wykorzystywany do produkcji drzwi w naszym kraju. Robione są z niego zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne. Wśród najbardziej cenionych cech tego gatunku drewna jest  jego twardość i wytrzymałość. Nie można też nie wspomnieć o walorach estetycznych dębiny. Choć drewno to nie należy do najtańszych warto zastanowić się nad jego wyborem, zwłaszcza do wykonania drzwi zewnętrznych.

Olcha

Olszyna jest drewnem miękkim i nie nadaje się na drzwi zewnętrzne. Jednakże dzięki swojemu wyglądowi i ciepłej kolorystyce jest bardzo chętnie wybierana na drzwi wewnętrzne. Wiele pomieszczeń dzięki olchowym dodatkom nabiera przyjemnego ciepła i przytulności.

Sosna

Sosna to drewno bardzo miękkie, które zupełnie się nie sprawdza jako materiał na zewnętrzne drzwi ale we wnętrzach sprawuje się doskonale. Jej główne zalety to ciekawy wygląd i niska cena. Dzięki nim w stolarce drzwiowej jest wykorzystywana już od lat.

Mahoń

To najpopularniejsze drewno egzotyczne, które często jest wykorzystywane w stolarce drzwiowej. Ma ono szereg zalet. Przede wszystkim jest bardzo twarde, dzięki czemu używane jest do produkcji drzwi zewnętrznych. Ponadto nie ma sęków, co sprawia, że doskonale poddaje się obróbce mechanicznej. Na koniec należy wspomnieć o bardzo efektownym wyglądzie i ciekawej kolorystyce, które są doceniane przez wielu użytkowników.

Badi

To kolejny egzotyczny gatunek drewna, który na stałe zagościł w polskich stolarniach. Badi charakteryzuje się dekoracyjnym rysunkiem oraz wytrzymałością i odpornością na warunki pogodowe. Świetnie sprawdza się jako materiał na drzwi zewnętrzne. I choć drewno to nie należy do najtańszych, warto w nie zainwestować, bo drzwi wykonane z niego będą służyły przez długie lata.

Teak

Teczyna to idealny materiał na drzwi zewnętrzne. Jest szeroko znana ze swojej twardości i wytrzymałości. Drzwi wykonane z drewna teakowego będą służyły Ci przez wiele pokoleń nawet jeśli warunki zewnętrzne nie będą im służyły.