Osoby dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnościami, przede wszystkim poruszające się na wózku inwalidzkim, potrzebują wnętrza dostosowanego do swoich potrzeb. Dotyczy to również drzwi w domu lub mieszkaniu. Drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne muszą być zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiały swobodne manewrowanie.

Indywidualne dobranie

Wybierając drzwi do domu, gdzie mieszka osoba niepełnosprawna, trzeba przede wszystkim uwzględnić jej indywidualne potrzeby. Niepełnosprawność ruchowa przyjąć może różne formy, dlatego to dobro danej osoby i jej wygoda powinny być podstawowymi wyznacznikami wyboru konkretnego rozwiązania.

Odpowiednia szerokość drzwi

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, a także z balkonikiem lub o kulach, potrzebują szerszego otworu drzwiowego. Musi on wynosić co najmniej 90 centymetrów. Tą szerokość mierzy się w świetle ościeżnicy, co oznacza, że nie jest to szerokość skrzydła drzwiowego, ale otworu przy otwartych drzwiach.

Jednocześnie z tą szerokością nie można przesadzać, ponieważ drzwi mające więcej niż metr będą bardzo ciężkie i tym samym trudne do samodzielnej obsługi dla osoby z ograniczonym zakresem ruchów. Wybierając dany model, trzeba brać pod uwagę jego wagę. Sprawdzą się wszystkie, w których wypełnienie jest lekkie.

W celu swobodnego przejazdu dla osoby niepełnosprawnej, drzwi otwierać się muszą szerzej niż tylko do kąta prostego. To rola nie tylko dobrego doboru modelu, ale także odpowiedniego ustawienia mebli i innych sprzętów, aby nie blokowały one swobody ruchu.

Klamka drzwi

Klamka drzwi w przypadku osoby niepełnosprawnej ma tak samo duże znaczenie, co skrzydło. Ideałem jest dłuższa klamka, która wymaga mniejszej siły nacisku w trakcie otwierania. Dobrze sprawdzają się również pionowe uchwyty zamiast klamek. W łazience, w której wymagane jest otwieranie się drzwi na zewnątrz, dobrym wyborem jest pozioma poręcz zainstalowana na wysokości około 85 centymetrów. To właśnie jest wysokość odpowiednia dla osoby siedzącej na wózku.

Oczywiście tę wysokość dopasowuje się również indywidualnie. W końcu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może być bardzo drobna albo bardzo wysoka.

Progi

Kolejną ważną kwestią związaną z drzwiami w domu osoby niepełnosprawnej są progi. Oczywiście należy ich unikać. Tam, gdzie trzeba skorygować różnicę poziomów, konieczne jest skorzystanie ze specjalnych listew umożliwiających gładki przejazd.

Różne rodzaje drzwi

Drzwi tradycyjne to nie jedyna możliwość. Tam, gdzie nie jest to konieczne, na przykład w kuchni albo w salonie, warto zupełnie zrezygnować z drzwi. W innych miejscach dobrze sprawdzają się drzwi przesuwne albo łamane. To rozwiązanie idealne, zwłaszcza jeżeli powierzchnia mieszkania lub domu nie jest bardzo duża. Trzeba oczywiście wybrać porządny model, w którym drzwi po ościeżnicy przesuwają się gładko. To szczególnie istotne dla osób, które poruszają się o kulach i mają zajęte ręce.

Odpowiednie dostosowanie drzwi to konieczność nie tylko z uwagi na komfort, ale także dobre samopoczucie i poczucie samodzielności osoby dotkniętej niepełnosprawnością. Dlatego ten element trzeba dobrać bardzo starannie.