Zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne mogą występować w formie pełnej lub z przeszkleniami. Jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Dziś kilka słów o tym dlaczego warto (lub nie) wybrać drzwi z szybkami.

Doświetlenie ciemnych przestrzeni

Drzwi z przeszkleniami przepuszczają światło. Niezależnie od tego czy szkło jest przezroczyste, mleczne czy matowe, zawsze przenika przez nie część światła dziennego z przylegających pomieszczeń. Dlatego warto wybrać drzwi przeszklone m.in. do mieszkań. To pozwala na doświetlenie korytarza, który zazwyczaj nie posiada okien. W przypadku domów jednorodzinnych dobrym pomysłem mogą okazać się częściowo przeszklone drzwi zewnętrzne, ponieważ rozjaśnią nieco sień.

Estetyka

Drzwi ze szklanymi elementami prezentują się znacznie ciekawiej aniżeli drzwi pełne wykonane z drewna czy płyty. Przeszklenia nadają drzwiom lekkości, co sprawia, że doskonale prezentują się w każdym mieszkaniu.

Prywatność

W rozmowach o drzwiach z elementami szklanymi często pojawia się pytanie o prywatność. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie do produkcji większości drzwi wykorzystuje się szkło matowe lub przydymione. Jest ono przepuszczalne dla światła, ale nie przezroczyste, co sprawia, że nie narusza prywatności osób znajdujących się za drzwiami.

Bezpieczeństwo

Drzwi przeszklone wydają się być mniej bezpieczne od pełnych, niezależnie od tego czy mówimy o drzwiach wewnętrznych czy zewnętrznych. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ do produkcji drzwi wykorzystuje się szkło hartowane, które jest bardzo odporne zarówno na uderzenia jak i wpływ warunków pogodowych. Można śmiało powiedzieć, że szklane elementy drzwi są obecnie niemal tak samo trwałe jak elementy wykonane z drewna.

Wygoda użytkowania

Wadą drzwi z przeszkleniami może okazać się ich czyszczenie. W przypadku drzwi pełnych do ich utrzymania w czystości wystarczy środek do czyszczenia i konserwacji drewna, natomiast w przypadku drzwi z przeszkleniami warto wyposażyć się także w środek czyszczący elementy szklane. W przypadku niewielkich zabrudzeń do czyszczenia zarówno drewnianych jak i szklanych powierzchni wystarczy miękka ściereczka oraz letnia woda z delikatnym detergentem.

Drzwi ze szklanymi elementami to bardzo ciekawy element wykończenia wnętrz. Przeszklenia umożliwiają doświetlenie ciemnych pomieszczeń np. łazienki bez okien czy korytarza. Ponadto drzwi z niewielkimi szybkami bardzo ciekawie prezentują się i, wbrew pozorom, wcale nie ujawniają zbyt wiele prywatności.