Przychodzi taki dzień, kiedy konieczne staje się zamontowanie lub wymiana  drzwi wewnętrznych w całym domu. Udajesz się do sklepu, aby wybrać idealnie psujące do Twojego mieszkania skrzydła i… sprzedawca zadaje Ci pytania, na które nie potrafisz odpowiedzieć. Dlatego zanim odwiedzisz sklep lub stolarza, najpierw dobrze się przygotuj i spisz sobie na kartce najważniejsze informacje dotyczące nowych drzwi.

Jaki materiał?

Zastanów się jaki materiał na drzwi sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu. Możesz wybrać drzwi drewniane, z płyty MDF lub HDF albo ze szkła hartowanego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Stąd też zanim odwiedzisz sklep najpierw dokładnie zastanów się, czego potrzebujesz. W przypadku drewna musisz liczyć się z dość wysoką ceną. Z drugiej jednak strony drewniane drzwi najlepiej się prezentują, są naturalne i trwałe. Drzwi z płyty drewnopochodnej są tańsze, ale też mniej odporne na czynniki zewnętrzne, nie wyglądają też tak dobrze jak te z drewna. Szkło hartowane przepuszcza światło, dzięki czemu pomieszczenie jest lepiej doświetlone, ale nie zapewnia intymności takiej jak drzwi z innych materiałów.

Drzwi lewe czy prawe?

Sprzedawca w sklepie na pewno zapyta Cię czy potrzebujesz drzwi lewych czy prawych. W pytaniu tym chodzi o to, z której strony mają być zawiasy – z prawej czy lewej. Możesz to sprawdzić stając naprzeciw drzwi w domu, tak by otwierały się w Twoją stronę. Jeśli zawiasy są z lewej strony – to potrzebujesz drzwi lewych, jeśli z prawej – prawych.

Jaka wielkość drzwi?

Drzwi zazwyczaj kupuje się w dwóch częściach – osobno ościeżnicę i osobno skrzydła. Jeśli wymieniasz tylko skrzydło, musisz dokładnie zmierzyć ościeżnicę i do niej dostosować zakup. Jeśli chcesz wymienić lub wstawić oba elementy, możesz dostosować swój zakup do indywidualnych potrzeb. W sklepie można kupić drzwi o standardowych wymiarach ich szerokość wynosi 60,70,80,90,100 cm, a wysokość ok. 200 cm. Jeśli w domu masz ościeżnice o innych wymiarach możesz zamówić niestandardową wielkość skrzydeł, ale musisz liczyć się z wyższym kosztem skrzydeł.

Tylko drzwi czy drzwi z montażem?

Wybierając drzwi w sklepie zapytają Cię czy chcesz same drzwi czy wraz z montażem. Z co najmniej kilku powodów warto wybrać tę drugą opcję. Przede wszystkim jeśli zdecydujesz się na zakup drzwi z montażem możesz liczyć na dowóz drzwi do domu. Ponadto pracownicy firmy montażowej wniosą je do mieszkania i zamontują. Dodatkowym atutem jest fakt, że za zakup samych drzwi zapłacimy 23% VAT-u, zaś za drzwi z montażem VAT wyniesie 8%. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż decydując się na zakup drzwi z montażem znacznie łatwiejsze staje się ich reklamowanie, kiedy coś się zepsuje, gdyż zarówno usterki drzwi, jak i te związane z ich zamontowaniem, można zgłaszać do jednej firmy.

Jak widzisz zakup odpowiednich drzwi wewnętrznych wymaga sporej ilości wiedzy. Jeśli nie będziesz znał odpowiedzi na powyższe pytania musisz liczyć się z tym, że zakupy nie skończą się na pierwszej wizycie w sklepie. Będziesz musiał wrócić do domu określić jakie drzwi są Ci potrzebne i po raz wtóry zgłosić się do sprzedawcy, a to niepotrzebne marnowanie czasu. Stąd też lepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie sklepu z gotową listą wymagań dotyczących wymarzonych drzwi.