Drzwi wewnętrzne to element wystroju wnętrza. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo wpływają na wygląd mieszkania. Umiejętnie dobrane mogą optycznie powiększać lub zmniejszać pomieszczenia. Dzięki nim można pokój doświetlić lub nieco przyciemnić, nadać mu więcej intymności lub wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od tego jaki wzór mają skrzydła drzwi oraz z jakich materiałów zostały wykonane. Dziś kilka słów o tym, z jakich materiałów najczęściej produkowane są skrzydła drzwi.

Drzwi z drewna

Do wykonania drzwi drewnianych najczęściej wykorzystuje się sosnę, dąb, mahoń lub buk. Gatunek drewna wybrany do produkcji drzwi ma wpływ na ich twardość, trwałość i przede wszystkim na cenę. Jak można się spodziewać drzwi sosnowe będą znacznie tańsze niż dębowe czy mahoniowe. Kolejnym elementem, który będzie istotny w przypadku drzwi drewnianych jest sposób ich wykonania. Można wybrać drzwi lite lub klejone warstwowo. Szukając drzwi do swojego domu warto pomyśleć nad tą drugą opcją, ponieważ warstwowe klejenie znacznie zwiększa odporność na paczenie. Ostatnią cechą drewnianych drzwi, o której należy powiedzieć jest ich wykończenie. Obecnie dostępne są drzwi już wykończone lub w stanie surowym – tylko zaimpregnowane. Wybierając drzwi pokryte impregnatem o ich ostatecznym wyglądzie decyduje sam właściciel.

Drzwi z płyt drewnopochodnych MDF i HDF

Do wykonania tego rodzaju drzwi wykorzystuje się płyty drewnopochodne. Powstają one w wyniku sprasowania włókien drzewnych z naturalnymi związkami organicznymi, które łączą je i utwardzają. Proces ten zachodzi w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. W zależności od twardości można wyróżnić płytę MDF – o średnim stopniu twardości oraz twardą HDF.  Drzwi wykonane z płyty wykończone są laminatem – jednobarwnym lub imitującym drewno, zabezpieczone żywicą, pokryte fornirem, okleiną lub farbą. Można także spotkać drzwi w stanie surowym do samodzielnego wykończenia. Drzwi wykonane z płyty są znacznie tańsze od drewnianych, nie oznacza to jednak, że są gorszej jakości. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w mieszkaniach, dają też znacznie większe możliwości jeśli chodzi o ich wykończenie.

Drzwi ze szkła hartowanego

W ostatnim czasie w sklepach pojawiły się drzwi wykonane ze szkła hartowanego. Są one równie wytrzymałe jak drzwi wykonane z innych materiałów. Ich główną zaletą jest wysoka przepuszczalność świetlna. Tego typu drzwi doskonale sprawdzają się w przypadku pomieszczeń, które chcemy doświetlić lub optycznie powiększyć. Często pojawia się obawa, że szklane drzwi nie zapewniają odpowiedniej intymności, warto jednak wiedzieć, że to nie zawsze jest prawda. Szklane drzwi nie muszą oznaczać braku intymności, ponieważ można wybrać szkło barwione, które przepuszcza światło, ale zapewnia intymność. Wśród najchętniej wybieranych jest szkło mleczne lub w kolorze piaskowym.