Projektowanie wnętrz, szczególnie jeżeli chce się na nie wydać nieco więcej pieniędzy, nie jest wcale łatwe. Wówczas przede wszystkim nie stawia się wyłącznie na wygodę domowników, ale wybrać trzeba materiały i dodatki, które podkreślą ekskluzywność miejsca. Wówczas dom lub mieszkanie to również inwestycja. Powinna się więc ona w przyszłości zwrócić.

Projekt

Tworzenie każdego wnętrza, a luksusowego przede wszystkim, należy poprzedzić dobrym projektem. Dobrym, to znaczy uwzględniającym naturalną architekturę budynku, a także efekt, który chce się osiągnąć. W wielu przypadkach najlepszym wyborem jest podział domu na strefę reprezentacyjną i prywatną. To właśnie na projekcie ekskluzywnej strefy reprezentacyjnej warto się skupić. Może się w niej znaleźć salon, jadalnia, kuchnia, gabinet, pokój gościnny, łazienka dla gości, hall.

Światło

Ekskluzywne wnętrza to wnętrza pełne przestrzeni. Z dużymi, niekoniecznie praktycznymi oknami i przede wszystkim z dużą dawką oświetlenia sztucznego. W polskich warunkach, kiedy przez sporą część roku brakuje światła naturalnego, obecność oświetlenia sztucznego może znacząco zmienić wygląd pomieszczenia. Dużo światła, również punktowego, uwypukli szczególnie warte uwagi fragmenty wnętrza, a także sprawi, że optycznie wyda się ono jeszcze większe.

Uzupełnieniem światła są kolory. Stonowane barwy są zawsze eleganckie, ale na przykład czysta biel może być zbyt nudna i sztywna. Dlatego warto jest ją przełamać jakimiś bardziej intensywnymi dodatkami. Nie można jednak przesadzać. Efekt kolorowej tęczy z pewnością nie jest pożądany w przypadku drogich wnętrz. Kolory, które mogą być świetnymi dodatkami, to na przykład butelkowa zieleń, burgund lub granat, które są bardzo eleganckie i inspirujące.

Wykończenie

Nie tylko luksusowe, drogie meble i dodatki wpływają na estetykę wnętrza. Zacząć trzeba od zrobienia dla nich godnego tła. W tym celu sięgać trzeba po wysokiej jakości na przykład tapety i przede wszystkim podłogi. To w końcu one zajmują całą powierzchnię pomieszczenia i naprawdę trudno jest je przeoczyć. Piękne kafelki albo podłogi drewniane nie tylko zachowają swój blask na lata, ale również od razu sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na droższe. Monochromatyczność i dopasowanie podłogi do ścian daje najlepszy efekt.

Meble i dodatki

Czasami wystarczy pojedynczy akcent, taki jak designerska kanapa albo jedna ściana w wyrazistym kolorze, aby efekt był olśniewający. Przeglądają czasopisma z przykładami domów gwiazd, zauważyć można, że króluje nowoczesny minimalizm, akcentujący dodatki na przykład od projektantów, dla których tłem jest świetna jakość wykończenia wnętrza, na przykład drewniana podłoga. Ekskluzywność to jednak przede wszystkim własny styl.