Wizualnie lekkie, ale przy tym bardzo zróżnicowane. Właśnie takie są schody samonośne. Dostępne są na rynku budowlanym dopiero od niedawna, ale cieszą się już dużym zainteresowaniem. Szczególnie że można je wybrać także do mniejszych domów i mieszkań, a przestrzeń pod nimi wykorzystać do ciekawej aranżacji.

Czym są schody samonośne?

Pod dość enigmatycznym określeniem „schody samonośne” kryje się konstrukcja opierająca się na elementach nośnych drewnianych lub metalowych. Wówczas stopnie drewniane osadzone są na integralnej z nimi konstrukcji. Takim samym elementem spójnym jest balustrada.

Sposób ich montażu zaprezentowany jest na poniższym filmie:

Jakie typy schodów samonośnych są do wyboru?

Jednak wśródschodów samonośnychnastępuje jeszcze bardziej szczegółowy podział, związany ze sposobem osadzenia stopni.

  • Konstrukcja policzkowa, inaczej na wangach, polega na tym, że wykorzystywane są dwie deski, które zamykają stopnie po obu ich stronach. Stopnie są wpuszczone w specjalnie frezowane gniazda, które zapewniają dużą stabilność. Tego typu konstrukcja może mieć szerokie zastosowanie. Spotyka się ją w zestawieniu ze szkłem oraz stalą, ale także w przypadku tradycyjnych schodów drewnianych.
  • Konstrukcja osiodłana, czyli na wangach grzebieniowych, oznacza, że stopnie są osadzane na wangach, a nie w nie wpuszczane, dlatego po bokach stopni brakuje tego „ogranicznika”. Cała konstrukcja ma kształt grzebienia, na który w odpowiednich punktach nasadza się stopnie. Dzięki temu schody takie zyskują większą lekkość.
  • Konstrukcja policzkowo-osiodłana to nic innego jak połączenie tych dwóch wcześniej opisanych konstrukcji. Z jednej strony stopnie są ograniczone deską (od ściany), z drugiej natomiast pozostaje otwarty policzek osiodłany, najczęściej zwrócony w stronę pokoju lub hallu.
  • Konstrukcja na słupie centralnym jest z pewnością widowiskowa, ale rzadko się ją stosuje ze względu na wygodę codziennego użytkowania. Schody wyglądają jak spirala, z balustradą po zewnętrznej stronie, której rolą jest stabilizacja całej konstrukcji. Idealne do naprawdę małych przestrzeni, takich jak dwupoziomowe mieszkania.
  • Konstrukcja półkowa wygląda bardzo nowocześnie, jakby stopnie faktycznie były zawieszone w powietrzu, jednak stosuje się ją rzadko, ponieważ wymaga ona uwzględnienia już na etapie projektu domu. W tym wypadku elementy konstrukcyjne ukrywa się w ścianie i często zupełnie rezygnuje się z balustrady.
  • Konstrukcja bolcowa z pewnością wygląda bardzo lekko i bardzo nowocześnie, dlatego cieszy się popularnością. Jednak należy zdawać sobie sprawę z mniejszej stabilności tego typu schodów w porównaniu z konstrukcją na policzkach i wangach grzebieniowych. W takim przypadku bolce są zaczepione do ściany, dlatego w niektórych sytuacjach, z uwagi na wykorzystany materiał budowlany, ich zastosowanie okazać się może niemożliwe.
  • Konstrukcja policzkowo-bolcowa od strony ściany ma zastosowane policzki, natomiast wewnętrzna strona jest osadzona na bolcach. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej stabilna, a schody nie skrzypią.