Twoje drzwi nie działają, jak należy? Z ich użytkowaniem związanych może być wiele różnorodnych problemów, takich jak skrzypienie, problemy z zamykaniem się, utrudnione otwieranie. Na szczęście wiele spośród tych problemów rozwiązać można samodzielnie, bez konieczności pomocy fachowca.

Skrzypienie drzwi

Skrzypienie drzwi, zwłaszcza takich kilkuletnich, to bardzo częsty problem. Podstawą jest z pewnością naoliwienie zawiasów przy pomocy odpowiedniego oleju naniesionego na te metalowe elementy. Jednak jeżeli drzwi są stare i w zawiasach zebrało się już sporo brudu, najlepiej jest zdjąć całe skrzydło drzwiowe. Wówczas zawiasy można dokładnie odczyścić, usuwając utrudniającą prawidłową pracę warstwę.

Brak odpowiedniego smaru to nie jedyny problem wywołujący skrzypienie drzwi. Inną przyczyną są zbyt głęboko umieszczone zawiasy. Rozwiązaniem jest odkręcenie ich i podłożenie pod każdy kawałka tektury. W niektórych przypadkach konieczne może być podłożenie więcej niż jednego kawałka. Czasami przyczyną tych nieprawidłowości są również wkręty, które wystają z zawiasów. Wówczas trzeba je dokręcić albo wymienić na inne, jeżeli to rozmiar jest powodem problemów.

Wypaczone drzwi

Drzwi po czasie mogą się wypaczyć. W celu ich naprostowania się trzeba skorzystać ze ścisków stolarskich. Drzwi należy umieścić pomiędzy dwiema deskami, a następnie przyłożyć do nich drewniany klocek po stronie przeciwnej do wypaczenia. Na to załóż ścisk i pozostaw na dłuższy czas (zazwyczaj im dłużej, tym lepiej), aż wypaczenie samo się naprostuje i drzwi ponownie będą się szczelnie zamykać.

Stukające drzwi

Drzwi mogą stukać z różnych powodów. Jednym z nich jest nieodpowiednio dopasowany próg. W przypadku drzwi wewnątrz domu rozwiązaniem może być zamontowanie odboju. W każdych drzwiach można także wyregulować zamek, ale często nie jest to proste. Kłopotliwe może być szczególnie zamaskowanie ewentualnych otworów.

W przypadku innych problemów lub jeżeli samodzielna naprawa nie przynosi rezultatów, konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowca.