Schody w każdym wnętrzu to bardzo istotny element wystroju tym bardziej, że ich rodzaj może mieć znaczący wpływ na całą aranżację twojego domu. Warto więc, nim podejmiesz ostateczną decyzję co do ich rodzaju, zastanowić się nad własnymi potrzebami oraz zwizualizować sobie ostateczny efekt całej konstrukcji. Zależy to bowiem od wielu czynników: rozmiar i szerokość stopni, od ich kształtu oraz rodzaju użytego do produkcji schodów drewna. Ważny również jest sposób wykonania schodów drewnianych. Z konkretnymi ich rodzajami możesz zapoznać się poniżej. Zanim jednak to nastąpi musisz wiedzieć, że występują dwa podstawowe rodzaje schodów drewnianych: tradycyjne – całkowicie opierają się na ścianach oraz stropie budynku oraz samonośne – tutaj ich konstrukcja nie jest zależna od elementów stałych zabudowy.
Schody drewniane samonośne są nowością na rynku budowlanym, ale przykuwają uwagę swoją elegancją oraz lekkością. To ich niezwykły design sprawia, że obecnie cieszą się wielką popularnością wśród właścicieli domów. Idealnie nadają się do nowoczesnych aranżacji, gdzie najważniejsza jest funkcjonalność oraz wygoda właścicieli posesji.
Schody drewniane dywanowe – ich cechą nadrzędną – podobnie jak pozostałych schodów samonośnych – jest brak dodatkowej konstrukcji. Każdy kolejny stopień przy tego rodzaju schodach drewnianych jest fakt, że każdy kolejny stopień opiera się na poprzednim, dlatego muszą być one masywne. Zazwyczaj ich grubość wynosi od 7 do 10 cm. Nie mogą być jednak dodatkowo obciążone balustradą. Jedynymi funkcjami jakie się jej przypisuje to stabilizacja, usztywnienie oraz wzmacnianie. Świetnie prezentują się jako schody jednobiegowe lub dwubiegowe przedzielone spocznikiem, ale też jako schody zabiegowe. Wszystko zależy od upodobania właściciela lokum oraz od ilości miejsca.
Ten rodzaj schodów jest doskonałym rozwiązaniem dla wnętrz nowoczesnych o minimalistycznym charakterze wystroju. Tutaj mniej oznacza więcej, a najważniejszy jest komfort mieszkańców, minimalizm, prostota i lekkość konstrukcji.
Schody wstęgowe dzielimy ze względu na rodzaj konstrukcji lub kształt. Występują we wnętrzu jako schody jednobiegowe lub zabiegowe – stopnie dostosowują się do skrętnego fragmentu konstrukcji. Zmienia się wtedy ich kształt na trójkątny.
Schody zabiegowe idealnie sprawdzają się w małych wnętrzach, gdzie schody jednobiegowe lub dwubiegowe ze spocznikiem mogłyby się nie sprawdzić. Przy tego rodzaju konstrukcjach, czyli w obecności zabiegu możemy sobie pozwolić na regulowanie wymiarów schodów biorąc pod uwagę ilość miejsca w pomieszczeniu. Idealnie wpasowują się we wnętrze.
Na co zwrócić uwagę przy doborze schodów do wnętrza?
Teraz kiedy znasz już rodzaje schodów drewnianych, decyzja które z nich najbardziej odpowiadają twojemu wnętrzu i gustowi musi być jednoznaczna. Weź jednak pod uwagę dwa główne czynniki.
Styl wnętrza, w którym chcesz umieścić konstrukcję. Jest to tym bardziej ważne, jeśli schody drewniane chcesz wkomponować w salon. Wtedy bezsprzecznie trzeba je dopasować do reszty pomieszczenia. Nie możesz więc zestawić ich z meblami, np. w stylu retro. Chyba że lubisz takie kontrasty, jednak wszystko musi być w tym wypadku przemyślane, aby potem nie żałować podjętych decyzji.
Ilość miejsca również nie jest bez znaczenia – gdy masz ogromną powierzchnię, nic cię nie ogranicza, ale problem pojawia się, jeśli miejsca jest zbyt mało. Wtedy liczy się każdy centymetr.