Obecnie większość osób, które projektują lub budują dom, stawia na przestronne, jasne przestrzenie. Dlatego na przykład salon nierzadko jest takim właśnie otwartym pokojem, do tego połączonym ze schodami na wyższe piętro. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Schody w salonie w małym domu

Typowe zabudowane klatki schodowe spotyka się coraz rzadziej. Z racji ograniczonego miejsca często otwiera się je na duży pokój. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność miejsca, tym bardziej że przestrzeń pod schodami można wówczas dodatkowo zagospodarować, umieszczając tam zamykane szafki lub organizując miejsce do przechowywania na przykład drewna. Jednocześnie najlepszym wyborem na umiejscowienie schodów jest obszar przy samym wejściu do salonu. Takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne, między innymi daje pewną intymność wypoczywającym w salonie, a do tego wyznacza osobne strefy: dzienną i nocną.

Wady schodów w salonie

Taki otwarty salon ze schodami to nie tylko same zalety. Do głównych wad można zaliczyć z pewnością hałas. Goście przyjmowani w salonie przeszkadzać mogą osobom, które próbują zasnąć na górze. I odwrotnie, chwile relaksu na dole mogą być zakłócane na przykład przez bawiące się w swoim pokoju dzieci. W ten sposób to salon przejmuję funkcję holu, to w nim skupia się rodzinna komunikacja, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego projektując taki dom, warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i styl życia.

Naturalne piękno

Cechą, z powodu której wiele osób decyduje się na umiejscowienie schodów w swoim salonie, jest ich naturalne piękno. Wykonane z drewna schody imponują elegancją i tak naprawdę nie ma powodu, dla którego miałoby się je chować. Efektowne schody drewniane staną się prawdziwą dekoracją pokoju i każdy gość zwróci na nie uwagę.

Salon, zwłaszcza niewielki, dzięki otwartym schodom wydawać się będzie o wiele bardziej przestronny. Schody będą dobrze doświetlone w ciągu dnia, a samą przestrzeń wokół nich można ciekawie zagospodarować, aby stała się ozdobą i pasowała do stylu całego domu.