Mieszkanie w bloku zazwyczaj nie jest duże. Wiąże się z tym wiele problemów związanych z odpowiednim dobraniem kolorystyki, mebli, ale także elementów tak fundamentalnych, jak drzwi wewnętrzne. W końcu mają one olbrzymi wpływ na ostateczny wygląd przestrzeni.

Ościeżnica

Wybór swoich drzwi należy zacząć od dokładnego zmierzenia ościeżnicy. Najprościej mówiąc, jest to otwór drzwiowy. Zgodnie z przepisami budowlanymi nie powinien być on węższy niż 90 centymetrów. Jednak często zdarzają się węższe drzwi, szczególnie do WC albo garderoby. Starsze budownictwo nierzadko nie przestrzegało tych norm. Dlatego ważny jest wymiar nie tylko szerokości otworu, ale także jego wysokości, grubości muru oraz przekątnej. Tylko dzięki temu można właściwie dobrać swoje drzwi. Wielu producentów wychodzi temu naprzeciw, oferując ościeżnice regulowane, które można dopasować bezpośrednio do nawet najbardziej nietypowych wymiarów. Zawsze bezpiecznie jest drzwi z ościeżnicą zamówić u źródła. Wówczas fachowiec samodzielnie wszystko zmierzy i dobierze drzwi uszyte na miarę.

Drzwi z ościeżnicą najczęściej tworzą komplet i w takiej formie warto je kupować.

Drzwi bezprzylgowe to takie, których krawędź jest zupełnie prosta. Po zamknięciu wspólnie z ościeżnicą tworzą one gładką całość. W niewielkim wnętrzu jest to bardzo ważne. W ten sposób niweluje się wszelkie niedoróbki.

Rodzaj drzwi

Jeżeli ościeżnica jest już dobrze dobrana, kolejnym krokiem jest wybór rodzajów drzwi. W małej przestrzeni mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek ich otwierania się. Najlepiej, jeżeli skrzydło drzwiowe jest skierowane na pustą ścianę, tak by na przykład nie blokowało swobodnego dostępu do szafy. Wejście do mniejszych pomieszczeń typy garderoba może być zamykane drzwiami harmonijkowymi lub przesuwnymi.

Przy wyborze rodzaju drzwi ważna jest obecność światła. Jeżeli mieszkanie posiada na przykład ciemny korytarz, w którym znajduje się wiele par drzwi, należy go rozjaśnić. Świetnie sprawdzą się drzwi z szybkami. To samo dotyczy również ciemnej łazienki bez okna. Subtelne, wąskie okienka z mlecznego szkła nie zabiorą poczucia intymności, a jednocześnie dodadzą nieco światła i przestrzeni.

Materiał i kolor

Małe mieszkania to częsty problem z ich prawidłową wentylacją. Drzwi z okleiną w wilgotnym pomieszczeniu mogą nieestetycznie napuchnąć od wody, a sama okleina – odklejać się. Naturalne materiały są dużo lepszym wyborem. Dodatkowo w przypadku drzwi łazienkowych oraz kuchennych warto wybrać model z wywietrznikami na dole. Dzięki temu powietrze będzie mogło swobodnie się przemieszczać.

Kolorystyka drzwi wewnętrznych w mieszkaniu może być naprawdę zróżnicowana. Mała przestrzeń nie oznacza skazania na biel. Ważniejsze jest, by skrzydła drzwiowe były dopasowane do konkretnego wnętrza: podłogi, mebli, ścian. Nie muszą być takie same, ale jednocześnie podejmij decyzję o operowaniu we wnętrzach maksymalnie trzema odcieniami. To szczególnie istotne w przypadku drzwi drewnianych.