Pisaliśmy już całkiem sporo o tym jak wybrać odpowiednie drzwi do swojego domu. Zwracaliśmy uwagę na najlepsze gatunki drewna do ich produkcji, na to czy lepiej wybierać modele przylgowe czy bezprzylgowe oraz czy warto montować wdrzwi z szybą. Teraz przyszedł czas napisać o dodatku do drzwi jakim jest klamka. Podpowiemy jak wybrać klamkę idealną. A jak się zaraz przekonasz to wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać.

Wygląd

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę wybierając dodatki do domu jest ich wygląd. Podejmowanie decyzji w sprawie kupna klamki do drzwi niczym się nie różni od innych zakupów. Ważny jest kształt, kolor oraz materiał z jakiego została wykonana. Kupując klamkę musisz pamiętać, aby pasowała do stylu drzwi w Twoim domu lub mieszkaniu. Jeśli stawiasz na nowoczesny design i Twoje drzwi są gładkie i proste, to najlepiej sprawdzi się klamka w podobnym stylu. Jeśli drzwi są zdobione wówczas lepszym wyborem może okazać się klamka bardziej dekoracyjna.

Kolor

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele klamek w różnych kolorach Najpopularniejsze są srebrne, złote i mosiężne, aczkolwiek można spotkać również klamki z elementami drewnianymi, porcelanowymi lub wykonanymi z tworzywa sztucznego. Te ostatnie występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Zanim jednak wybierzesz klamkę czerwoną, zieloną czy żółtą zastanów się czy będzie pasowała do drzwi, w których ją zamontujesz oraz do wystroju pomieszczenia, które będzie zdobiła.

Kształt

W sklepach dostępne są klamki o zróżnicowanym kształcie. Najpopularniejsze są proste modele w których uchwyt jest prostokątny lub w kształcie koła. Niekiedy wybierane są także klamki owalne lub w kształcie łzy. Klamki rzeźbione lub toczone są mniej popularne ze względu na fakt, iż nie wszędzie można je zamontować.

Materiał

Klamki dostępne w sklepach wykonywane są z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych są klamki aluminiowe, mosiężne i stalowe. Klamki z wymienionych wyżej metali mogą być dodatkowo pokryte warstwą niklu, złota, mosiądzu, farby lub lakieru. Poza klamkami wyprodukowanymi z jednego materiału są również takie, które łączą kilka różnych tworzyw. Zazwyczaj podstawę tworzy metal natomiast jego uzupełnieniem jest drewno, porcelana lub tworzywo sztuczne.

Szyld

Szyld, nazywany niekiedy osłonką, rozetą lub tarczką, to element, na którym montowana jest klamka. Występuje w dwóch wersjach – długiej i dzielonej. Długi szyld charakteryzuje się tym, że w jego obrębie znajduje się miejsce na klamkę oraz otwór na klucz. Klamki z długim szyldem są zazwyczaj montowane w drzwiach zewnętrznych. Drugim wariantem jest szyld dzielony. Jest on znacznie mniejszy. Można spotkać szyldy dzielone w kształcie kół, prostokątów i kwadratów. Szyld tego typu składa się z dwóch elementów. Pierwszy jest podstawą, do której montowana jest klamka, natomiast drugi posiada otwór na klucz lub na blokadę stosowaną np. w toaletach. W przypadku osłonek dzielonych nie ma konieczności montowania obu części. Można skorzystać tylko z osłonki do montażu klamki. Szyldy dzielone są stosowane najczęściej wdrzwiach wewnętrznych.

Elementy klamki

Decydując się na klamkę warto zwrócić również uwagę na to czy ma wbudowaną sprężynę. Ten element sprawia, że klamka po dociśnięciu automatycznie wraca do pierwotnego położenia. Jest to bardzo wygodne, aczkolwiek nie każdy lubi to udogodnienie. Warto pamiętać, że nie każda klamka jest wyposażona w sprężynę i zwrócić uwagę na model, który się wybiera.

Montaż

Klamki kupuje się w specjalnych zestawach, które obejmują samą klamkę szyld oraz śruby, nakrętki i nakładki niezbędne do montażu wybranego modelu klamki. W przypadku większości modeli śruby są przygotowane do montażu w drzwiach o grubości 4 lub 6 cm. Zanim jednak zapłacisz za konkretny zestaw najpierw sprawdź jakiej grubości są Twoje drzwi, ponieważ może okazać się, że konieczne będzie znalezienie klamki z nietypową długością śrub montażowych.

Choć zakup klamki wydaje się banalnie prosty wcale takim nie jest. Musisz zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na materiał, rodzaj szyldu, sposób montażu czy dodatkowe elementy takie jak np. sprężyna. Kupując wybraną klamkę pamiętaj, żeby nie kierować się wyłącznie wyglądem i ceną, ponieważ mogą być one mylące. Ważne jest, aby klamka była wygodna w użyciu i trwała, ponieważ najprawdopodobniej będzie Ci służyła przez kolejne dziesięciolecia.