Wybierając drzwi do domu lub mieszkania najczęściej kierujemy się ich wyglądem oraz ceną. Te kryteria są całkiem zrozumiałe, ponieważ każdy chciałby mieć piękne wyposażenie mieszkania, które niewiele będzie kosztowało. Zanim jednak kupisz drzwi kierując się ceną i prezencją, zastanów się również nad ich trwałością – a taką gwarantują drzwi dębowe.

Rodzaje drewna – na co zwrócić uwagę

W sklepach dostępne są drzwi wykonane z różnych rodzajów drewna. Jeśli chcesz zrobić drzwi na specjalne zamówienie, wówczas do wyboru będziesz miał ich jeszcze więcej.  Pojawia się więc pytanie „Jakie drewno sprawdzi się najlepiej?”. Trudno jest odpowiedzieć na nie jednoznacznie, ponieważ każdy gatunek ma swoje wady i zalety. Wśród często wybieranych rodzajów drewna jest buk, który występuje w kilku wariantach kolorystycznych, a jego słoje są delikatnie zarysowane. Miłośnicy drewna egzotycznego mogą wybrać mahoń o czerwonej barwie albo niezwykle trwały merbau. Warto też pomyśleć nad polską dębiną, która jest piękna, odporna i trwała.

Drewno dębowe – jako materiał na drzwi

Drewno dębowe wybierane jest najczęściej jako materiał na podłogi. Jest bardzo odporne, łatwe w obróbce i wspaniale się prezentuje. Poszukujący materiału na drzwi nieco rzadziej decydują się na dębinę, ponieważ odstrasza ich cena. Trzeba przyznać, że drzwi dębowe są dużo droższe od tych z płyty wiórowej czy z innych gatunków drewna. Jednak szybko można się przekonać, że inwestycja w nie po prostu się opłaca.

Dlaczego dębina?

Drewno dębowe ma wiele zalet. Pierwszą z nich, która rzuca się od razu w oczy, jest wygląd. Ładny kolor i wyraźny wzór słoi sprawia, że drzwi wykonane z drewna dębowego prezentują się doskonale. Jeśli naturalna barwa dębiny nie przypadnie Ci do gustu nic nie szkodzi, zawsze możesz zmienić ją za pomocą specjalistycznych farb i lakierów do drewna. Kolejną zaletą tego gatunku drewna jest jego odporność na wszelkie uszkodzenia zewnętrzne i warunki atmosferyczne. Jeślidrzwi dębowebędą dobrze zabezpieczone nie będzie im straszna żadna wichura, ulewa, dziecięce buty czy pazury zwierząt. Trzecią cechą, o której warto wspomnieć jest możliwość odnowienia drzwi drewnianych. Jeśli już zdarzy się, że lakier zostanie porysowany lub wskutek zbyt dużego nasłonecznienia zacznie pękać, można delikatnie zeszlifować górną warstwę i powtórnie polakierować drewnianą powierzchnię.

Wady dębowych drzwi

Niestety drewno dębowe nie jest też wolne od wad. Największą z nich jest cena. Drzwi dębowe są jednymi z najdroższych, dostępnych w sklepach. Zanim jednak zupełnie zrezygnujesz z ich zakupu pomyśl sobie, że inne drzwi będzie trzeba wymienić już za kilka lat, a w przypadku drzwi dębowych masz pewność, że posłużą one całe dziesięciolecia.

Drewno dębowe jako materiał na drzwi to świetny wybór. Jest trwałe, odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i na zróżnicowane warunki pogodowe. W razie konieczności można je odnowić czyszcząc ze starej warstwy lakieru i kładąc nową. Chociaż cena drzwi dębowych może wydawać się bardzo wysoka warto w nie zainwestować, ponieważ posłużą znacznie dłużej niż tańsze drzwi wykonane z mniej odpornych gatunków drewna.